Mesiac úcty k starobe - očami detí

Autor: Marta Páleníková | 26.10.2013 o 15:51 | Karma článku: 8,66 | Prečítané:  532x

Keď sa spýtame detí, kedy pociťujú najväčšiu radosť - väčšinou povedia: keď dostanem darček, keď mi kúpia obľúbenú zmrzlinu. Keď sa spýtame starého človeka - bude hovoriť o vzťahoch so svojimi blízkymi. Tie su pre šťastnú starobu veľmi dôležité. To by si mali uvedomiť najmä rodičia, učitelia, vychovávatelia.

 

Mali by sme spoločne viesť deti od najútlejšieho veku k úcte k starým ľuďom. Pred dvoma rokmi som pripravovala spolu s prváčikmi program v rámci projektu Supertrieda na tému: Keď raz budem starý... Kým sme začali tvoriť príbeh na túto tému, rozprávala som sa s nimi o starobe. Na otázku: kto je pre Teba starý, odpovedali - 30, 40-ročný človek J. Ale keď som sa pýtala, ako si predstavujú starého človeka, väčšinou ho videli v bezdomovcovi. Videli teda starobu ako negatívnu, tak ako vidia na ulici opustených, neumytých, hladných, žobrajúcich ľudí. Vtedy som si uvedomila, že ako učiteľka najmenších by som im mala predstaviť starobu v pozitívnom zmysle. Neviem, či sa mi to vtedy podarilo, ale snažila som sa.

Tento rok mám zasa tých najmenších školákov. Mesačná téma našej školy Felix je: Jeseň pani bohatá (jeseň ako ročné obdobie, jeseň života). Tak sme spoločne zorganizovali dve akcie. Prvé bolo stretnutie so starými rodičmi. Keďže Felix = šťastný, chceme vytvoriť jednu veľkú, šťastnú rodinu: deti, rodičia, starí rodičia +  učitelia, vychovávatelia, vedenie. Na tomto stretnutí bolo hlavným cieľom prijať starých rodičov do našej rodiny. Dúfame, že sa nám to podarilo. Deti privítali starých rodičov milým programom, pesničkami a odovzdali im svoje výrobky, ponúkli malým občerstvením. Druhá akcia bola návšteva Domova nádeje, ktorý je vlastne domovom seniorov. Pripravili sme deti na toto prostredie, rozprávali sme sa na komunite o starých ľuďoch, starobe. Starí ľudia môžu byť chorí, postihnutí, ale zároveň aj múdri (prežili už veľkú časť svojho života, majú skúsenosti), majú veľa času, nikde sa neponáhľajú. V každom prípade by sme mali viesť deti k tomu, aby rozdávali svoju radosť, životnú energiu a lásku druhým - aj starým, bez toho aby čakali od nich odmenu. To bolo cieľom našej návštevy v Domove nádeje. Starkí nás privítali upravení, jedni s radosťou v očiach, druhí vážni so smútkom v tvári. Ktovie prečo. Ale na konci nášho programu boli veľmi šťastní, veď prišli za nimi deti! A to sa nestáva často. Zobrali si od detí vyrobené srdiečka ako symbol lásky k nim. Jedna babička si ho pozerala s detskou pozornosťou, veľmi dlho a pozorne. To neušlo malému Jankovi. Pýtal sa .... a tí ľudia boli deti? Áno, starí ľudia sú ako deti - potrebujú veľa, veľa lásky. Potom sú šťastní a spokojní. Nezabúdajme na to všetci! A nielen v októbri, v mesiaci úcty k starším.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?